tannus brompton 2016 013

Montaż

Poprawne zamontowanie opon Tannus, to podstawa ich bezpiecznego użytkowania. Dlatego zalecamy, aby pozostawić ich montaż wyspecjalizowanym do tego placówkom.

Jeśli jednak jesteś gotów na wyzwanie godne mechanika rowerowego, przeczytaj resztę tekstu i zapoznaj się z filmami instruktażowymi poniżej. Przyznajemy, nie jest to proste zadanie, jednak tysiące rowerzystów już to zrobiło.

Każda opona Tannus posiada w zestawie wszystkie niezbędne do jej montażu części i narzędzia.

Nasze pełne opony nadają się do założenia na aluminiowe obręcze typu clincher (stosowane we wszystkich kołach z popularną dętką). Sprawia to, że opony Tannus można zastosować w praktycznie każdym rowerze, na dotychczasowych kołach. 

  • edynie poprawne zamontowanie opon Tannus zapewnia bezpieczeństwo ich użytkowania.
  • Opony Tannus atestowane są do obciążenia równego 75kg na jedną oponę. Oznacza to, że waga roweru wraz z jego użytkownikiem (na komplecie opon Tannus), nie może przekraczać 150 kg.
  • Opona Tannus nie jest przeznaczona do skidowania, czyli wchodzenia w poślizg z zablokowanym kołem.
  • Opona Tannus przeznaczona jest do użytkowania na utwardzonej nawierzchni.
    Pamiętaj, że jej przyczepność na luźnej nawierzchni znacznie się pogorszy.


Instrukcja montażu opon Tannus

Zacznij od zdjęcia z koła starej opony oraz dętki. Zdejmij również opaskę z obręczy – jest to bardzo ważne, gdyż opony Tannus są zaprojektowane tak, aby działać bez zastosowania opaski na obręcz.

1a. Dobieranie odpowiedniego rozmiaru pina mocującego

Dobierz odpowiedni rozmiar plastikowego pina mocującego dla twojej obręczy przed montażem opony Tannus. Pin mocujący powinien być o 3,5 mm szerszy niż szerokość wewnętrznego kanału obręczy. Do zmierzenia wewnętrznej szerokości obręczy użyj suwmiarki, lub linijki. (patrz rys.)

UWAGA: jest to bardzo ważna czynność niezbędna do poprawnego zamontowania opony.

1b. Dobieranie odpowiedniego rozmiaru pina mocującego

Jeżeli nie masz pod ręką nawet linijki, dobierz szerokość pina montując pojedyńczy pin w obręczy. Piny montujemy poprzez wciśnięcie pina pionowo od góry w obręcz – prawidłowo zamontowany pin powinien być lekko wygięty w dół i nie przesuwać się wzdłuż obręczy. Do “wkliknięcia” pina zastosuj narzędzie dołączone do opony Tannus. Piny wyjmujemy poprzez obrócenie w poziomie o 90°, pomogą w tym kombinerki.

2a. Instalacja pinów mocujących

Po ustaleniu odpowiedniego rozmiaru pina mocującego, wsuń piny we wszystkie otwory w oponie Tannus. Upewnij się, że płaska powierzchnia pina skierowana jest na zewnątrz (ku bieżnikowi opony).

2b. Instalacja pinów mocujących

Używając tylnej części narzędzia dołączonego do opony Tannus, wsuń wszystkie piny aż do krawędzi opony.

3. Zakładanie opony na koło

Po włożeniu wszystkich pinów, załóż oponę na koło. Postaw koło na nawierzchni, która nie porysuje twojej obręczy. Zacznij zakładać oponę Tannus od góry koła, rozciągając ją równomiernie wzdłuż obręczy, po obu jej stronach. Ostatnią część opony obróć tak, aby już cała opona weszła na obręcz. Możesz do tego użyć również dołączonego narzędzia, lub pomocy drugiej osoby. Nawet jeżeli opona będzie skręcona, możesz ją delikatnie obrócić do prawidłowej pozycji. Przy grubszych rozmiarach opon, “wkliknięcie” jednego pina na górze koła ułątwi ten proces.

4a. Mocowanie pinów w obręczy

Ustaw oponę na obręczy tak, aby z jednej jej strony wszystkie plastikowe piny weszły wewnątrz obręczy. Dzięki temu, z drugiej strony koła będziesz miał łatwy dostęp do zastosowania dołączonego narzędzia. Przyłóż ostry koniec narzędzia do wystających części pinów i wciśnij je pionowo w stronę obręczy. Przy poprawnie dobranym rozmiarze pina mocującego, powinieneś w tym momencie usłyszeć kliknięcie.

4b. Mocowanie pinów w obręczy

Po “wkliknięciu” wszystkich pinów mocujących, wsuń dolną krawędź opony Tannus wewnątrz obręczy tak, aby opona układała się równo z krawędzią obręczy. Użyj do tego ostrej części dołączonego narzędzia.

5. Sprawdź poprawność montażu opony

Wygląda na to że właśnie założyłeś nową oponę Tannus. Teraz sprawdź, czy wszystkie piny mocujące są poprawnie zamontowane. Spójrz, czy nie widzisz żadnego pina. Dla pełnej pewności złap oponę ręką i sprawdź, czy każdy pin trzyma się wewnątrz obręczy. Wszystkie widoczne piny ponownie “wkliknij” za pomocą dołączonego narzędzia.

Pamiętaj, że jedynie poprawnie i równo założona opona Tannus zapewnia bezpieczne i wygodne jej użytkowanie.

Rekomendowane szerokości obręczy dla opon Tannus

Opona Tannus
Wew. szerokość obręczy
700x23c (23-622)
13-15mm
700x25c (25-622)
16-18mm
700x28c (28-622)14-16mm
700x32c (32-622)
18-20mm
700x40c (40-622)19-21mm
26″x1.75″ (44-559)17-20mm
16″x1.25″ (32-349) 17-20mm